BROUK se stává vítacím prvkem BB Centra

BROUK se stává vítacím prvkem BB Centra

„BROUK“, socha v podobě legendárního automobilu Porsche 911 a jedna z ojedinělých pohyblivých instalací umělce Davida Černého, je od začátku dubna k vidění v BB Centru v Praze 4. Společnost Passerinvest Group, která stojí za rozvojem této lokality a která zde dlouhodobě investuje do neziskových projektů a rozvoje veřejného prostoru, tak obohatila toto místo o netradiční instalaci, jež se zároveň stává i jeho vítacím prvkem.

Téměř sedmnáct metrů vysoká, osm metrů dlouhá a tři a půl metru široká socha ztvárňující legendární automobil Porsche 911 nabodnutý na velikém špendlíku připomíná BROUKA v entomologické sbírce. I opalizující barva odkazuje na různorodě zbarvený hmyz žijící v přírodě. Socha je složena z jedenácti pohyblivých segmentů, pohybujících se pomocí hydrauliky. BROUK je umístěn ve Vyskočilově ulici přímo na konci sjezdu z magistrály (ulice 5. května) v Praze 4, u administrativní budovy Alpha. Výroba trvala necelé dva roky a investorem je společnost Passerinvest Group, a.s.

„Naše společnost rozvíjí BB Centrum více než 20 let. Za tu dobu jsme investovali téměř 1,6 mld. Kč do neziskových projektů, jako jsou parky, škola a školka, společenské centrum, sportoviště a dětská hřiště, náměstí, vodní prvky apod. Myšlenka mít zde i netradiční umělecký prvek se zrodila již před několika lety. Přemýšleli jsme o různých možnostech, například vybudovat jedinečný vodní prvek, který ale byl téměř nerealizovatelný. Nápad instalace s autem od pana Černého se nám nakonec líbil nejvíce zejména tematicky s ohledem na zvolené umístění,“ říká Radim Passer, zakladatel a CEO Passerinvest Group, a.s.

„Proč pohyblivý automobil? Umístění u pražské magistrály, můj ambivalentní vztah k automobilu na jedné, té špatné straně jako ke společenskému fetiši, na druhé straně od dětství těžká závislost na ikonickém automobilu Porsche 911,“ přibližuje svou ideu vytvoření sochy pro BB Centrum umělec David Černý a dodává: „Ferdinand Porsche, liberecký rodák, je duchovním otcem kultovního automobilu VW Beetle – Brouk. Ne tak známé je, že se k tomuto zásadnímu typu nechal volně inspirovat jiným konstruktérem, rakouským šéfem vývoje Tatry, Hansem Ledwinkou, který dlouhá léta pracoval a žil v Kopřivnici. Jeho Tatra V 570 byla dokonce po válce důvodem k soudnímu sporu mezi Tatrou a VW, zvláštní historie. Porsche 911, tento krásný kus automobilového designu, má samozřejmě zaklad v brouku. Takže je to taková českoněmecká automobilová přesmyčka.“

 „Jsem velmi rád, že se téměř po dvou letech od prvních návrhů socha podařila realizovat. Všichni si přejeme, aby se život co nejdříve vrátil do normálního stavu, a věřím, že i BROUK od pana Černého pomůže trochu rozředit aktuálně spíše negativní záplavu informací. A až se zase život rozproudí, stane se BROUK dalším zajímavým kulturním a turistickým bodem v Praze,“ doplňuje Radim Passer, zakladatel a CEO Passerinvest Group, a.s.

Přesná adresa umístění sochy: Vyskočilova 1461/2a, Praha 4 (zastávka MHD Brumlovka)

Pohybová sekvence Brouka je s frekvencí 1x za hodinu, každý den mezi 6:00 – 23:00. Brouk se začíná pohybovat vždy ve tři čtvrtě dané hodiny (6:45, 7:45.. - 22:45 ) a pohyb trvá 6 min.


zobrazit všechny akce